Site logo

Filologia niemiecka (germanistyka) w Łodzi

Filologia niemiecka (germanistyka) na skróty

Gdzie studiować filologię niemiecką w Łodzi?

Wszystkie studia na kierunku filologia niemiecka w Łodzi i Łódzkim

List view

Opinie o germanistyce

Poradniki dla przyszłych studentów filologii niemieckiej w Łodzi i Łódzkim. Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Filologia niemiecka (germanistyka)
Redakcja Studia.pl

Studia na kierunku niemcoznawstwo

Niemcoznawstwo to dyscyplina naukowa zajmująca się krajami niemieckojęzycznymi w ujęciu politologicznym, historycznym, kulturowym i filologicznym. Jeśli myślisz o studiach na germanistyce, ale nie chcesz skupiać

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki filologiczne w Łodzi

Szukasz innych studiów filologicznych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w filologii.

Kierunek filologia niemiecka - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania filologii niemieckiej. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować filologię niemiecką w Łodzi i Łódzkim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku filologia niemiecka na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia germanistyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o germanistyce? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków związanych z językiem niemieckim i niemieckojęzycznym kręgiem kulturowym, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię niemiecką – dowiedz się więcej o niej.
Sprawdź, co to jest germanistyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Filologia niemiecka dostępna jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językiem niemieckim i znajomości kultury niemieckojęzycznej na studiach podyplomowych, dających podstawowe kompetencje germanistyczne lub pogłębiających wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Początek studiów może okazać się dość trudnym doświadczeniem, dla ludzi nieprzywykłych do intensywnego kształcenia językowego. Studenci, obok przedmiotów ogólnoakademickich muszą oswoić się z szybkim przyswajaniem zagadnień leksykalnych i gramatycznych. Studia germanistyczne to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Johanna Wolfganga von Goethego, ale też współczesnych pisarzy, poetów, dramaturgów tworzących w języku niemieckiego. Ważnym elementem kształcenia jest też historia języka niemieckiego oraz gramatyka historyczna. Filologia niemiecka to studia, które pozwalają “zanurzyć się w świat języka niemieckiego”, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny. Warunkiem wstępnym jest pomyślne zdanie egzaminu maturalnego z języka niemieckiego, choć są także uczelnie, w których można rozpocząć naukę języka Goethego od podstaw. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności germanistyczne masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszar filologii, której dotyczą.

  • Germanistyka (filologia niemiecka): Freud, Kant, Nietzsche, Goethe, Bach, Luter – to tylko niektóre nazwiska wybitnych uczonych i twórców kręgu niemieckojęzycznego. W jaki sposób dotrzeć do treści ich dzieł bez pośrednictwa osób trzecich, takich jak tłumacze oraz interpretatorzy? Wystarczy zgłębić język niemiecki. Świetnym pomysłem do realizacji takiego celu są studia filologiczne, poświęcone językowi naszych sąsiadów. Taki wybór jest z pewnością znakomitą decyzją osób, które wykazują talent językowy. Dzięki znajomości niemieckiego mogą czytać niemiecką literaturę, a także prowadzić rozmowy z mieszkańcami sąsiada Polski. Germanistyka to studia, gdzie będziesz poznawać język niemiecki, od strony językoznawczej i posługiwania się nim w praktyce. Zdobędziesz m.in. wiedzę na temat gramatyki, słownictwa, idiomów, akcentowania, wersji języka używanego w różnych krajach. Możesz liczyć na zajęcia z native speakerami – wykładowcami, dla których niemiecki jest językiem ojczystym. Poznasz także kulturę niemieckojęzyczną – Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii i innych krajów, gdzie niemiecki miał wpływ na rzeczywistość. Zapoznaj się ze specjalnościami na danej filologii niemieckiej, które więcej powiedzą o sprofilowaniu germanistyki na konkretnej uczelni.
  • Germanistyka tłumaczeniowa (translatoryka): To kierunek i specjalności przygotowujące do zawodu tłumacza z języka niemieckiego, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy językiem niemieckim, a innymi językami tak, aby został zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także profilowanie w tłumaczeniach specjalistycznych – niemczyzny literackiej, medycznej, biznesowej, prawniczej. Możesz spotkać zarówno “czystą” translatorykę , gdzie będziesz tłumaczyć niemiecki i polski, jak i germanistykę tłumaczeniową z innym językiem, np. angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, arabskim, chińskim, koreańskim.
  • Germanistyka nauczycielska: To kierunek i specjalności, które dają możliwość uczenia niemieckiego w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela – germanisty. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Niemiecki w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej: To kierunki studiów związane z wykorzystywaniem niemieckojęzycznych kompetencji językowych w różnych obszarach polityki, kultury, biznesu, technologii. Ważną częścią studiów jest poznawanie słownictwa branżowego i ćwiczenia praktyczne, zwiększające zdolności komunikacyjne.
  • Filologia niemiecka z językiem angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim: Możesz znaleźć w ofercie uczelni studia łączące germanistykę z innymi kompetencjami językowymi, przede wszystkim z anglistyką, rusycystyką, hispanistyką, romanistyką. Dzięki nim poznasz nie tylko język i kulturę krajów niemieckojęzycznych, ale także zyskasz dodatkową wiedzę i umiejętności językowe oraz kulturoznawcze.
  • Niemcoznawstwo: Studia niemcoznawcze to połączenie kompetencji językowych z wiedzą o kulturze, historii, sztuce, gospodarce Niemiec oraz krajów niemieckojęzycznych. To kierunek, gdzie umiejętności filologiczne są przede wszystkim narzędziem do budowy kariery w firmach niemieckojęzycznych i instytucjach zajmujących się promocją Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinu w Polsce oraz promocją Polski w wyżej wymienionych krajach.
  • Studia polsko-niemieckie: Kierunki związane z powiązaniami Polski i Niemiec to studia kulturoznawcze przy wykorzystaniu kompetencji z obszaru germanistyki i polonistyki. To studia skupione na historii, współczesności i przyszłości relacji naszego kraju z głównym partnerem na arenie międzynarodowe

Studia w Łodzi i w Łódzkiem

Łódź jest stolicą województwa łódzkiego i jednocześnie bardzo dużym ośrodkiem akademickim. W lokalnych, państwowych i prywatnych uczelniach studiuje około 75 tysięcy osób. Co roku mury szkół wyższych opuszcza 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Kończą oni studia na stopniu licencjackim, inżynierskim, magisterskim jednolitym lub uzupełniającym. Łącznie w Łodzi i okolicznych miejscowościach, kandydaci mogą wybierać spośród około 250 kierunków studiów. To bardzo rozbudowana oferta, która z powodzeniem powinna zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających osób, znajdują się tu kierunki techniczne, ekonomiczne, humanistyczne, biologiczne i inne. Atutem tutejszych uczelni jest rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, w tym wysokiej jakości laboratoria. Bardzo atrakcyjne kampusy studenckie oraz akademiki i miasteczko akademickie Lumumbo dają wiele możliwości osobom, poszukującym swojego miejsca w Łodzi. Na edukację w tym mieście decydują się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni. W Łodzi i okolicach zarejestrowanych jest około 95 tysięcy pracodawców, u których swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci. Miasto Łódź posiada bardzo ciekawą ofertę spędzania czasu. Znajduje się tu około 200 kilometrów tras rowerowych. Dodatkowo w przestrzeni miejskiej jest ponad 30 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 500 hektarów. To doskonałe miejsca do odpoczynku między zajęciami, na spacer lub do nauki na świeżym powietrzu. Na obrzeżach miasta jest usytuowany Las Łagiewnicki, który ma powierzchnię aż 1250 hektarów. Studenci mogą się tam wybrać na jednodniowe wycieczki lub pikniki. Łódź znana jest jako polskie centrum filmowe, w związku z czym posiada ciekawą ofertę kin studyjnych oraz teatrów. Nie brakuje tu dobrych restauracji, barów i pubów, a ulica Piotrkowska rozpoznawalna jest w całej Polsce. Studiowanie w województwie łódzkim możliwe jest także w mniejszych ośrodkach. Kandydaci na studia mogą skorzystać z oferty uczelni w takich miejscowościach jak Skierniewice, Zduńska Wola, Piotrków Trybunalski, Kutno, Łowicz, Pabianice i Sieradz.

Studia podyplomowe z języków obcych i polonistyki w Łodzi i Łódzkim

Gdzie w Łodzi i Łódzkim zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku filologia niemiecka

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia rosyjska na Łódzkich uczelniach?

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Zawód: e-marketer (specjalista ds marketingu internetowego – digital marketing)

Co to jest zawód e-marketer – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży e-marketer? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest stanowisko specjalisty e-marketingu?  E-marketer to osoba zajmująca się promocją produktów lub usług w środowisku internetowym.

Czytaj więcej »

Zawód: content manager

Co to jest zawód content manager – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży content manager? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym się zajmuje content manager?  Zawód content manager polega na zarządzaniu i tworzeniu treści online

Czytaj więcej »

Praca po kierunku filologia niemiecka

Studia germanistyczne to przepustka nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog niemiecki znajdzie dla siebie miejsce w różnych sektorach życia gospodarczego. Niemcy to główny partner gospodarczy, polityczny i kulturalny Polski, dlatego znajomość języka niemieckiego przydaje się w budowaniu ścieżek kariery. Zawodowy germanista może być człowiekiem realizującym się na bardzo wielu zróżnicowanych stanowiskach, w ramach których będzie wykorzystywać swoje umiejętności językowe. Możliwości jest bardzo wiele. Corocznie rosną wskaźniki, ilustrujące poziom współpracy gospodarczej z Republiką Federalną Niemiec, dlatego miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki, finansów i handlu stale przybywa. Rozwijającą się gałęzią jest współpraca kulturalna, realizowana na różnych szczeblach rządowych oraz samorządowych, a także w ramach działalności NGO (organizacje pozarządowe).

  • Nauczyciel języka niemieckiego w szkole: Język niemiecki to drugi co do popularności język obcy, którego naucza się w polskim systemie edukacji. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów germanistyki wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka niemieckiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas studiów licencjackich lub magisterskich specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
  • Germanista w szkole językowej, korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka niemieckiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci i młodzież podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora korepetycji. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, ponieważ język niemiecki i jest popularnym językiem zdawanym podczas egzaminów ósmej klasy oraz podczas matury. To nie tylko przygotowanie uczniów szkół do nauki niemieckiego i egzaminów. Jako absolwent germanistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm niemieckojęzycznych. A także dla fascynatów języka niemieckiego i kultury Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii. Pamiętaj, że niemieckiego możesz nie tylko uczyć stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki języka Goethego.
  • Tłumacz języka niemieckiego: Translatoryka to drugi naturalny obszar aktywności zawodowych dla absolwentów germanistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka i kultury Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Badacz języka niemieckiego i kultury niemieckojęzycznej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Promocja kultury niemieckiej za granicą i niemieckiej w Polsce: Filologia niemiecka skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii. Przypada na te kraje spora część polskiej wymiany międzynarodowej w obszarze kultury – filmu, literatury, muzyki, show businessu. Znajomość języka niemieckiego pozwala więc “być mostem” między Polską, a innymi krajami, gdzie niemiecki jest językiem urzędowym lub jest bardziej znany. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i niemieckojęzycznych instytucjach zagranicznych tego typu działających w Polsce, takich jak Instytut Goethego.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języka niemieckiego to możliwość kariery w biznesie. Niemcy są głównym partnerem biznesowym Polski. Niemieckie firmy inwestują w naszym kraju, prowadzą tutaj działalność produkcyjną, usługową i handlową. To także możliwość kariery w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw w Niemczech, Austrii, Lichtensteinie, Szwajcarii.
  • Broker niemieckojęzycznych informacji: Wyniesione ze studiów niemieckojęzycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych dostępnych w języku niemieckim
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów germanistycznych to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język niemiecki to jeden z głównych języków takich instytucji jak Unia Europejska. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej, absolwent germanistyki może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami.

Rynek pracy w Łodzi i w Łódzkiem

Rynek pracy w Łodzi i w całym województwie jest przyjazny osobom, które rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie stopa bezrobocia w Łodzi wynosi 6,2% i jest identyczna ze stopą bezrobocia dla całego kraju, jednak poziom bezrobocia w całym województwie łódzkim jest niższy od średniej krajowej, co może napawać optymizmem. Wiele osób decyduje się na dojeżdżanie do pracy do Warszawy, z którą region łódzki jest dobrze skomunikowany. Z dyplomami uczelni z województwa łódzkiego dużo łatwiej o atrakcyjne warunki pracy i wymarzone stanowiska. W Łodzi i okolicach wciąż prężnie działa wiele małych i średnich zakładów tekstylnych, z których region ten znany jest od lat. Tak jak wspomnieliśmy, w samej Łodzi jest około 95 tysięcy przedsiębiorców, a w całym województwie jest ich znacznie więcej. Do przodujących firm należą między innymi ABB, który ma również oddział w Aleksandrowie Łódzkim i BSH, jest to firma, która odpowiada za produkcję marek Bosch i Siemens. Z Łodzi wywodzi się mBank oraz znajdują się oddziały lub siedziby takich firm, jak: TomTom, Accenture, Clariant, Dell, Fujitsu, Indesit, czy Paul Hartmann Polska Sp. z o.o. Ważnym pracodawcą jest również Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie. W gronie polecanych firm znajdują się także Toyota Leasing ze Zduńskiej Woli i MIRBUD ze Skierniewic. Na lokalnym rynku pracy poszukiwani są wykształceni specjaliści z każdego obszaru, dlatego studiowanie w Łodzi ma sens.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję