Site logo

Studia leśne w Łodzi

Studia leśnictwo, technologia drewna Łódź

Gdzie na studia leśne w Łodzi?

Wszystkie kierunki leśnictwo, technologia drewna, papiernictwo, TRiL w Łodzi i w Łódzkiem

List view

Opinie o studiach leśnych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych z leśnictwem, technologią drewna, papiernictwem, TRiL w Łodzi i w Łódzkiem. Kierunki leśne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Inne
Redakcja Studia.pl

Zawód: Leśnik

By wykonywać ten zawód trzeba mieć zarówno wrażliwe serce, jak i sprawne mięśnie. Serce, bo las trzeba kochać, inaczej można w nim nie wytrzymać. Sprawne

Czytaj więcej »

Zobacz inne związane z techniką i przyrodą Łodzi

Szukasz innych studiów związanych z technologią i środowiskiem naturalnym? Sprawdź wszystkie techniczne i przyrodnicze kierunki studiowania.

Kierunek leśnictwo - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania leśnictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia leśne w Łodzi i w Łódzkiem?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z leśnictwem, technologią drewna, papiernictwem, TRiL na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Leśnictwo i przetwórstwo drewna w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z leśnictwa, technologii drewna, papiernictwa, TRiL? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z leśnictwem: technologią drewna, techniką rolniczą i leśną, papiernictwem i poligrafią, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na leśnictwo – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to jest leśnictwo, technologia drewna, TRiL, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z uprawą i gospodarczym wykorzystaniem drewna dostępne są na studiach inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (1,5 roku), niekiedy także licencjackich (3 lata). Leśnictwo to kierunek dla ludzi, którzy kochają przyrodę i czują misję związaną z dbałością o dobro lasów. Do podstawowych zagadnień leśnictwa zalicza się hodowlę lasu, jego ochronę, urządzanie oraz użytkowanie obszarów leśnych, w tym łowiectwo, a także wiedza związana z pozyskaniem drewna, jego obróbką i zastosowaniem. W trakcie studiów podyplomowych uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie leśnictwa lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności z zakresu: fizyki, chemii, matematyki, botaniki leśnej, ekologii, urządzania lasu, hydrologii, gospodarowania obszarami leśnymi, ochrony lasu, stosowania przepisów prawa o ochronie przyrody, prowadzenie odpowiedzialnej gospodarki łowieckiej, diagnozowania chorób drzew leśnych. Znaczną część studiów spędzisz na świeżym powietrzu w formie praktyk zawodowych. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie leśnictwa masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na kwalifikacje, jakie uzyskasz na studiach takie jak: wiedza z zakresu gospodarki leśnej i ochrony środowiska, a także ta dotyczącą projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym. Wiedza zgodna z zasadami ochrony środowiska i prawami przyrody, umiejętność planowania i organizowania produkcji szkółkarskiej, hodowli oraz ochrony lasu przed zagrożeniami abiotycznymi, biotycznymi i antropogenicznymi w trakcie pozyskiwania i transportu surowców leśnych oraz kwalifikacje z zakresu wykorzystywania lasu do celów łowieckich.

Leśnictwo: Studia na kierunku leśnictwo mają charakter interdyscyplinarny, łączą nauki przyrodnicze z elementami nauk ścisłych i technicznych. Zmiany klimatyczne spowodowały rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie ochrony dóbr przyrody. Ochrona lasów stała się koniecznością ale też i trendem. Lasy stały się nie tylko ważnym elementem środowiska i zielonymi płucami miast, ale też coraz częstszym miejscem wypoczynku i ucieczki od zdobyczy cywilizacji. W trakcie studiów słuchacze zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w nowoczesnym leśnictwie. Dodatkowo zdobywają kompetencje z zakresu gospodarki leśnej i ochrony środowiska, w tym dotyczące hodowli i użytkowania zasobów leśnych, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym.

Technologia drewna: Studia na kierunku technologia drewna są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, które wynika z rozwoju branży drzewno-meblarskiej. Studenci podczas ćwiczeń i innych zajęć poznają najlepsze sposoby na: przygotowanie, obróbkę, wykorzystanie drewna z uwzględnieniem wszystkich gatunków. Absolwenci są przygotowani do udziału w projektowaniu i realizacji procesów technologicznych mechanicznej obróbki drewna i tworzyw drewnopochodnych, chemicznego przetwórstwa drewna oraz konstrukcji i technologii mebli i wyrobów z drewna, wykonywania prac wspomagających projektowanie maszyn, koordynacji prac zespołu i oceny wyników pracy zespołu oraz sprawnego posługiwania się technikami komputerowymi. Program studiów obejmuje przedmioty podstawowe, takie jak: matematyka, fizyka, chemia, informatyka i komputerowe wspomaganie prac inżynierskich, nauka o materiałach oraz przedmioty kierunkowe: automatyka, elektrotechnika, elektronika, mechanika techniczna, maszynoznawstwo i zapis konstrukcji, metrologia i systemy pomiarowe, ergonomia i ochrona pracy, ochrona środowiska, podstawy techniki cieplnej, nauka o drewnie, obróbka drewna i tworzyw drzewnych, konstrukcje i wyroby z drewna, meblarstwo, tartacznictwo, obrabiarki i urządzenia produkcyjne, ekonomika drzewnictwa, ochrona i konserwacja drewna, obróbka skrawaniem i narzędzia, suszenie i hydrotermiczna obróbka drewna, chemiczny przerób drewna, technologia tworzyw drewnopochodnych, programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie.

Technika rolnicza i leśna TRiL (inżynieria rolnicza i leśna): Studia na kierunku technika rolnicza i leśna obejmują wiedzę z zakresu budowy, eksploatacji i użytkowania maszyn. Studenci zapoznają się z zasadami konstrukcji maszyn oraz ich obsługi. Są to studia o charakterze technicznym będące dobrą propozycją dla wszystkich tych absolwentów szkół średnich, którzy chcą połączyć swoje zainteresowania techniczne z zastosowaniem maszyn i urządzeń w rolnictwie, leśnictwie lub przetwórstwie żywności. Absolwenci techniki rolnej i leśnej mogą znaleźć pracę w różnych gałęziach produkcji, a szczególnie tych, które realizują zadania związane z sektorem gospodarki żywnościowej.
W trakcie zajęć studenci zdobywają wiedzę z zakresu budowy, konstrukcji, eksploatacji i napraw maszyn branży rolniczej, leśnej i spożywczej, projektowania i nadzorowania procesów technologicznych w przedsiębiorstwach branżowych, energetyki lokalnej, produkcji biopaliw i energii ze źródeł odnawialnych, stosowania nowoczesnych technik i technologii produkcji rolnej i leśnej.

Papiernictwo i poligrafia: W trakcie studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia obok chemii, fizyki i matematyki omawia się zagadnienia związane z estetyką i grafiką oraz technologią poligraficzną. Od kandydatów wymagane jest zamiłowanie do książek, pewne zdolności artystyczne, spostrzegawczość, wrażliwość na barwę i piękno. Dbałość o szczegół oraz estetyka jest również jak najbardziej wskazana. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tego kierunku, zapoznaj się najpierw z realizowanym programem studiów. papiernictwo i poligrafia choć kształcą interdyscyplinarnie, są studiami o niezwykle wąskiej specjalizacji. W ramach kierunku papiernictwo i poligrafia wykładane są przedmioty podstawowe, jak: matematyka, fizyka, chemia, elementy budowy maszyn, informatyka, dwa języki obce, BHP, ekonomika, prawo pracy i ochrona własności intelektualnej oraz szereg przedmiotów technologicznych, m.in.: technologia papieru, materiałoznawstwo poligraficzne, metrologia papiernicza i poligraficzna, reprografia, technologia składu, fotoreprodukcja, technologia form drukowych, technologia drukowania, technologia opraw, technologia opakowań, maszyny papiernicze i przetwórcze, maszyny drukujące, maszyny introligatorskie, automatyzacja procesów papierniczych i poligraficznych.

Agroleśnictwo: Studia na kierunku agroleśnictwo są nowością. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i leśnictwie, które wynika ze zmian klimatu i potrzeb struktur Unii Europejskiej. Studia mają być odzwierciedleniem przekazywania wiedzy z zakresu użytkowania ziemi, w którym wykorzystywana jest wiedza z zakresu rolnictwa i leśnictwa, w celu zoptymalizowania efektów ekonomicznych i ekologicznych. Program studiów obejmuje wiedzę z zakresu nauk rolniczych i leśnych, która pozwala na znalezienie zatrudnienia w administracji rządowej i samorządowej, doradztwie dotyczącym innowacyjnego wykorzystania terenów oraz w sektorze rolniczym i leśnym.

Gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych: Studia na kierunku gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych mają charakter interdyscyplinarny, unikatowy w skali kraju. W trakcie studiów słuchacz uzyska umiejętności praktyczne z zakresu nauk rolniczych i leśnych, jak również zastosowania nowoczesnych technik i technologii w tych dziedzinach.
Słuchacz uzyska wiedzę z zakresu: produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz możliwości genetycznego i środowiskowego kształtowania ich poziomu i jakości, szkółkarstwa, planowania i wykonawstwa nasadzeń, pozyskiwania i przerobu drewna oraz przetwórstwa runa leśnego, łowiectwa i zagospodarowania dziczyzny, minimalizacji szkód od zwierzyny w gospodarce rolnej i leśnej, biologicznych, chemicznych i fizycznych zagrożeń produkcji i pozyskiwania surowców pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i leśnego, konieczności kształtowania wielofunkcyjnego obszarów wiejskich, ich infrastruktury, zagrożeń związanych z utylizacją i zagospodarowaniem produktów ubocznych i odpadowych i ich wpływu na ochronę środowiska, procesów technologicznych, mechanizacji prac, powiązań logistycznych oraz podstaw zarządzania, marketingu i ekonomiki produkcji. Zdobytą wiedzę można poszerzyć na studiach II stopnia na tym samym kierunku.

Studia w Łodzi i w Łódzkiem

Łódź jest stolicą województwa łódzkiego i jednocześnie bardzo dużym ośrodkiem akademickim. W lokalnych, państwowych i prywatnych uczelniach studiuje około 75 tysięcy osób. Co roku mury szkół wyższych opuszcza 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Kończą oni studia na stopniu licencjackim, inżynierskim, magisterskim jednolitym lub uzupełniającym. Łącznie w Łodzi i okolicznych miejscowościach, kandydaci mogą wybierać spośród około 250 kierunków studiów. To bardzo rozbudowana oferta, która z powodzeniem powinna zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających osób, znajdują się tu kierunki techniczne, ekonomiczne, humanistyczne, biologiczne i inne. Atutem tutejszych uczelni jest rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, w tym wysokiej jakości laboratoria. Bardzo atrakcyjne kampusy studenckie oraz akademiki i miasteczko akademickie Lumumbo dają wiele możliwości osobom, poszukującym swojego miejsca w Łodzi. Na edukację w tym mieście decydują się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni. W Łodzi i okolicach zarejestrowanych jest około 95 tysięcy pracodawców, u których swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci. Miasto Łódź posiada bardzo ciekawą ofertę spędzania czasu. Znajduje się tu około 200 kilometrów tras rowerowych. Dodatkowo w przestrzeni miejskiej jest ponad 30 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 500 hektarów. To doskonałe miejsca do odpoczynku między zajęciami, na spacer lub do nauki na świeżym powietrzu. Na obrzeżach miasta jest usytuowany Las Łagiewnicki, który ma powierzchnię aż 1250 hektarów. Studenci mogą się tam wybrać na jednodniowe wycieczki lub pikniki. Łódź znana jest jako polskie centrum filmowe, w związku z czym posiada ciekawą ofertę kin studyjnych oraz teatrów. Nie brakuje tu dobrych restauracji, barów i pubów, a ulica Piotrkowska rozpoznawalna jest w całej Polsce. Studiowanie w województwie łódzkim możliwe jest także w mniejszych ośrodkach. Kandydaci na studia mogą skorzystać z oferty uczelni w takich miejscowościach jak Skierniewice, Zduńska Wola, Piotrków Trybunalski, Kutno, Łowicz, Pabianice i Sieradz.

Studia podyplomowe związane z leśnictwem w Łodzi i w Łódzkiem

Gdzie w Łodzi i w Łódzkiem zdobywać wiedzę z leśnictwem, technologią drewna, papiernictwem, TRiL- stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z leśnictwa

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku leśnictwo na łódzkich uczelniach?

Praca po studiach z zakresu leśnictwa i technologii leśnych

Warto zastanowić się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów leśniczych zgodny jest z predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tych kierunkach studiów można rozpocząć budowanie swojej ścieżki kariery w prywatnych firmach i instytucjach publicznych poprzez zawód leśnika, technologa drewna, papiernika, agroleśnika czy doradcy rolno-środowiskowego. Osoby o takim wykształceniu bardzo często pracują w charakterze inżyniera rolno-leśnego. Leśnictwo i technologia drewna to nie tylko praca w charakterze leśniczego. Leśnictwo i technologia drewna to cały sektor usług, których celem jest zapewnienie zapotrzebowania na drewno i papier. Wraz ze zmianami klimatu i reformami w strukturach Unii Europejskiej rośnie coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny leśnictwa i obróbki drewna. Absolwent studiów I i II stopnia może pogłębiać wcześniej zdobytą wiedzę w ramach studiów doktoranckich i rozwijać swoją karierę na uczelni. W tym zawodzie istnieje deficyt specjalistów, dlatego absolwenci kierunków leśniczych, mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy.

Leśniczy: Zawód leśniczego można wykonywać po studiach na kierunkach leśnictwo, agroleśnictwo, technik rolniczy i leśny i pokrewnych. Praca leśniczego jest bardzo często kojarzona ze stereotypem człowieka lasu. Zawód ten to nowoczesne stanowisko osoby odpowiedzialnej za gospodarkę leśną. Jest to opiekun, zarządca i nadzorca lasu. W zakres obowiązków wchodzi: ochrona przeciwpożarowa na powierzonym terenie, egzekwowanie przestrzegania przepisów prawa, optymalizacja produkcji leśnej poprzez prowadzenie szkółek oraz wycinki drzew, pomiary i inwentaryzacja. Uzyskana wiedza i umiejętności inżynierskie z toku studiów umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w jednostkach administracji Lasów Państwowych, w lasach komunalnych i lasach innych własności, w parkach narodowych i krajobrazowych, w biurach urządzania lasu oraz w instytucjach związanych z leśnictwem, zagospodarowaniem przestrzennym, bądź w instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu leśnictwa.

Inżynier technologii leśnej: Zawód technika rolniczego i leśnego można wykonywać po studiach z zakresu techniki rolniczej i leśnej, inżynierii rolniczej i leśnej oraz po ukończeniu kierunków pokrewnych. Absolwenci tych kierunku mogą pracować w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz w jednostkach usługowych i doradczych rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego i leśnictwa, a także w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których niezbędna jest wiedza techniczna, rolnicza, informatyczna oraz umiejętności organizacyjne. Technik zajmuje się wykonywaniem zadań inżynierskich ukierunkowanych na potrzeby gospodarki żywnościowej i leśnej. Technik rolniczy i leśny ma kompetencje z zakresu uprawy ziemi, hodowli zwierząt oraz gospodarki leśnej. Poza tymi kompetencjami uprawnienie rolnika i leśnika to możliwość działania w obszarze funkcjonowania gospodarki rynkowej, stosowanie przepisów prawa pracy, praw dotyczących ochrony danych osobowych czy też reguł podatkowych.

Technolog drewna (inżynier technologii drewna): Zawód technologa drewna można wykonywać po studiach z zakresu technologii drewna. Studia na tym kierunku przygotowują do wykonywania pracy specjalisty technologii drewna w: przedsiębiorstwach przemysłu drzewnego oraz w innych wykorzystujących drewno i wyroby jego przetwórstwa, a także zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i narzędzi do obróbki drewna i tworzyw drewnopochodnych, jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych, jednostkach organizujących produkcję i automatyzację procesów technologicznych obróbki i przetwórstwa drewna oraz tworzyw drzewnych, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, jednostkach badawczych i konsultingowych związanych z obróbką i przetwórstwem drewna i tworzyw drzewnych oraz technologią mebli i wyrobów z drewna, jednostkach gospodarczych i administracyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej w zakresie obróbki i przetwórstwa drewna i tworzyw drewnopochodnych oraz technologii mebli i wyrobów z drewna. Do obowiązków na tym stanowisku należy stworzenie odpowiednich warunków do adaptacji linii technologicznych oraz kontrola wykorzystania nowych technologii.
Ekspert w dziedzinie technologii drewna zajmuje się również wprowadzaniem standardów jakości oraz opracowywaniem norm obowiązujących w firmie. Dodatkowo praca na tym stanowisku może polegać na byciu operatorem maszyn w procesie produkcji drewna. Technolog drewna ma duże szanse na rozwój swojej ścieżki kariery przede wszystkim w przedsiębiorstwach meblarskich, tartakach oraz biurach projektowych.

Inżynier technologii papierniczych (papiernik): Pracę na stanowisku technika papiernictwa można wykonywać kończąc studia z zakresu papiernictwa i poligrafii. Do głównych zadań papiernika należą: przygotowywania surowców, półproduktów oraz materiałów pomocniczych do produkcji mas włóknistych i wytworów papierniczych, organizowania produkcji mas włóknistych, organizowania produkcji wytworów papierniczych, organizowania i nadzorowania przebiegu procesów przetwórstwa papierniczego. Absolwent studiów z zakresu papiernictwa powinien być przygotowany do: wykonywania pracy zawodowej w przemyśle papierniczym i poligraficznym oraz przemysłach pokrewnych; obsługi maszyn i procesów technologicznych w zakładach przemysłowych; współdziałania ze służbami pomocniczymi oraz kierowania średnim dozorem technicznym oraz podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej.

Agroleśnik: Zawód agroleśnika można wykonywać po studiach z zakresu agroleśnictwa, leśnictwa i techniki rolniczej i leśnej. Zawód ten nie różni się mocno od zawodu leśniczego jednak funkcje te pełni się w prywatnych przedsiębiorstwach. Praca ta jest połączeniem pracy leśniczego ze szczególnym naciskiem na rolnictwo. Absolwent agroleśnictwa jest przygotowany do wykonywania zadań inżynierskich o charakterze projektowym, inwestycyjnym i użytkowym, dotyczących systemów agroleśnych. Potrafi zaplanować, wykonać i nadzorować zabiegi związane z ochroną i użytkowaniem ziemi przy zastosowaniu najnowszych osiągnięć z zakresu nauk rolniczych i leśnych.

Doradca rolnośrodowiskowy: Pracę na stanowisku doradcy rolnośrodowiskowego można wykonywać po studiach z zakresu leśnictwa, techniki rolnej i leśnej, agroleśnictwa i techniki rolniczej i leśnej. Zawód ten polega na udzielaniu porad rolnikom i leśnikom zmierzającym do przekształcenia gospodarstwa rolnego w kierunku rolnictwa proekologicznego. Aby wykonywać tą pracę należy być wpisanym na listę doradców rolnośrodowiskowych, która jest wymogiem ustawy z 2015 roku o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich. Aby dostać się na taką listę poza ukończeniem studiów z zakresu rolnictwa, techniki rolniczej i leśnej oraz pokrewnych, należy również ukończyć szkolenie i zdać egzamin. Do zadań doradców należy przede wszystkim udzielanie wsparcia rolnikowi w pozyskanie środków unijnych, przygotowywaniu planów działalności rolnośrodowiskowych, pomaganiu w prowadzeniu rejestrów działalności rolnośrodowiskowej czy udzielanie wsparcia przy prowadzeniu ksiąg rejestracji bydła i trzody chlewnej w gospodarstwie.

Rynek pracy w Łodzi i w Łódzkiem

Rynek pracy w Łodzi i w całym województwie jest przyjazny osobom, które rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie stopa bezrobocia w Łodzi wynosi 6,2% i jest identyczna ze stopą bezrobocia dla całego kraju, jednak poziom bezrobocia w całym województwie łódzkim jest niższy od średniej krajowej, co może napawać optymizmem. Wiele osób decyduje się na dojeżdżanie do pracy do Warszawy, z którą region łódzki jest dobrze skomunikowany. Z dyplomami uczelni z województwa łódzkiego dużo łatwiej o atrakcyjne warunki pracy i wymarzone stanowiska. W Łodzi i okolicach wciąż prężnie działa wiele małych i średnich zakładów tekstylnych, z których region ten znany jest od lat. Tak jak wspomnieliśmy, w samej Łodzi jest około 95 tysięcy przedsiębiorców, a w całym województwie jest ich znacznie więcej. Do przodujących firm należą między innymi ABB, który ma również oddział w Aleksandrowie Łódzkim i BSH, jest to firma, która odpowiada za produkcję marek Bosch i Siemens. Z Łodzi wywodzi się mBank oraz znajdują się oddziały lub siedziby takich firm, jak: TomTom, Accenture, Clariant, Dell, Fujitsu, Indesit, czy Paul Hartmann Polska Sp. z o.o. Ważnym pracodawcą jest również Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie. W gronie polecanych firm znajdują się także Toyota Leasing ze Zduńskiej Woli i MIRBUD ze Skierniewic. Na lokalnym rynku pracy poszukiwani są wykształceni specjaliści z każdego obszaru, dlatego studiowanie w Łodzi ma sens.

Zawód: inżynier mechatronik

Choć mechatronika istnieje jako dziedzina nauki dopiero kilkadziesiąt lat, jej rozwiązania towarzyszą nam każdego dnia. Jeśli na co dzień prowadzisz auto czy obsługujesz drukarkę, możesz podziękować mechatronikom, którzy opracowują oraz projektują urządzenia wykorzystując nowoczesne techniki sterowania. Jak zostać mechatronikiem, czym zajmuje się osoba na taki stanowisku i na jakie wynagrodzenie może liczyć? Czym jest zawód mechatronika? Inżynier mechatronik to specjalista,

Czytaj więcej »

Zawód: Kierownik produkcji

Kierownik produkcji to jedna z najważniejszych osób w fabryce lub przedsiębiorstwie produkcyjnym na średnim szczeblu zarządzania. Bez niego, wśród szeregowych pracowników w firmie zapanowałby niemały chaos. Do obowiązków kierownika produkcji należy: planowanie i nadzorowanie realizowania harmonogramów okresowych, organizowanie i koordynowanie prac podległych mu pracowników, a także ewidencjonowanie zrealizowanych zadań (plus pozostała papierkowa robota wymagana przez szefostwo tj. raporty, analizy itd.).

Czytaj więcej »

Zawód: Elektryk

Praca elektryka wiążę się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektrykiem może zostać każda osoba, która nie boi się prądu, jest bystra i zna zasady fizyki. Osoba ta powinna mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność koncentracji i mieć uzdolnenia techniczne, a zwłaszcza matematyczne.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję